W ramach obchodów 60-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie na lekcje biblioteczne poświęcone zbiorom specjalnym placówki została zaproszona młodzież ze szkół powiatu mogileńskiego.

W zbiorach Miejskiej Biblioteki znajdują się nie tyko książki i czasopisma. Od początku swego istnienia placówka gromadzi także dokumenty życia społecznego. Młodzież miała okazję by na zajęciach obejrzeć kolekcję medali okolicznościowych upamiętniających 500lecie i 600lecie miasta oraz odznaczenie Mogilna Krzyżem Grunwaldu III klasy za bohaterską obronę we wrześniu 1939r. Osobna teczka zawiera także dokumenty związane z odznaczeniem miasta.obrazek                                                 obrazek


W holu biblioteki do połowy grudnia 2005 czynna będzie wystawa „Mogilno na starej fotografii” jej uzupełnieniem była kolekcja zdjęć z miejscowości gminy i powiatu wraz z mówiącymi tych miejscowościach artykułami prasowymi, dokumentami, rękopisami wspomnień

obrazek

obrazek

Placówka gromadzi również wycinki prasowe lub kopie artykułów (z publikacji okresu międzywojennego) poświęconych miastu, jego historii i zabytkom. Wśród nich można odnaleźć informacje o nieistniejącym dziś kościele św. Klemensa. Interesujące są też wydawnictwa okolicznościowe, jednodniówki, koperty, katalogi wystaw organizowanych w ramach Mogileńskich Spotkań Plastycznych przez MDK, oraz innych wystaw plastycznych w Galerii Lustro.Dużym zainteresowaniem wśród uczestników zajęć cieszyły się też: plakaty, mapy dawnego i obecnego powiatu (najstarsza z nich pochodzi z XIXw), kalendarze wydawane przez starostwo powiatowe, urząd miejski, klub sportowy „Pogoń”. O imprezach sportowych w regionie świadczyły proporce i artykuły traktujące o historii sportu i kół sportowych oraz afisze zapowiadające sportowe wydarzenia.


obrazek                                    obrazekBarwnym akcentem w zbiorach akcydensów są zaproszenia na imprezy kulturalne oraz akademie z okazji świąt państwowych a także życzenia często wykonywane ręcznie z okazji świąt, także świąt miejskich. Wśród nich znajdują się także adresy przesłane na ręce władz w rocznicę 600lecia Mogilna.