„Cała Polska czyta dzieciom”


Oddział dla Dzieci Miejskiej biblioteki Publicznej w Mogilnie przez cały rok propaguje i uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Nikogo nie trzeba przekonywać, że głośne czytanie to świetna metoda wychowawcza. Podczas spotkań w bibliotece czytane są bajki, opowiadania, wiersze, które są pretekstem do tworzenia ilustracji, portretów bohaterów. Prace można oglądać w bibliotecznej galerii przedszkolaka. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w placówce przy Placu Wolności spotkania organizowane są w przedszkolach. Zaproszeni goście czytają a także opowiadają grupie dzieci o swoich zawodach lub hobby.
W maju b.r. W Przedszkolu nr 1 zorganizowany został „Dzień z bajką”. Celem akcji było aktywne uczestnictwo w kreowaniu postaw wychowawczo-dydaktycznych, czytelniczych, ekologicznych, bezpiecznego poruszania się po drogach. O godzinie 10.00 w każdej grupie miało miejsce głośne czytanie bajek przez zaproszonych gości: w grupie dzieci 3-4 letnich „Krasnale”czytał policjant mł. asp. p. Tomasz Rybczyński, 4-5 latki „Misie” pielęgniarka p. Wiesława Piwowarska, 5-6 latki „Marynarze” weterynarz p. Julita Orlewicz-Fraś, 6 latki „Zuchy” słuchały księdza Sebastiana Huebnera.

obrazek


Ponadto dzieci uczestniczyły w zabawach towarzyszących czytaniu: uczyły się prawidłowo przechodzić przez ulicę, bawiły się w kąciku pielęgniarskim (badanie ciśnienia, słuchanie bicia serca), rozmawiały o zachowaniu się zwierząt i naśladowały sposoby ich poruszania, odgrywały scenki dramowe, w których pokazywały co to znaczy być dobrym kolegą.
Zaproszeni goście otrzymali podziękowania i darmowe dyplomy.

Natomiast w Przedszkolu Nr 2 dzieci słuchały bajki, którą czytał leśniczy z Nadleśnictwa Miradz p. Ryszard Kotliński, a w kąciku przy placu zabaw gość pokazał dzieciom jak prawidłowo sadzi się krzewy.
Pani Jadwiga Kończal, emerytowana nauczycielka plastyki w Byłej Szkole Podstawowej Nr 1 – czytała opowiadała, prezentowała na mini wystawie swoje prace a także malowała kwiaty


obrazekDzieciaki z wielkim zainteresowaniem obserwowały pracę malarki umilając czas śpiewem śpiewem piosenek, których nauczyły się przez ostatni rok pobytu w przedszkolu.
W czasie trwania V Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w czytelni MBP (gmach Urzędu Miasta) dzieci z Przedszkoli Nr 1,2,3 słuchały bajek i opowiadań czytanych przez Przewodniczącego Rady Miejskiejp. Jana Barteckiego, komendanta Straży Miejskiej p. Mirosława Kussa oraz zastępcę burmistrza p. Przemysława Majcherkiewicza.Dzieci także miały swoje „5 minut”, popisywały się m.in. Umiejętnością czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima i recytacją wierszy i bajek.Wszystkie przedszkolaki doskonale wiedzą, gdzie znajduje się ich biblioteka (przyprowadzają rodziców), znają kącik książek przeznaczonych dla nich ale największe zainteresowanie wzbudzają książki zabawki.

Dziękuję wszystkim gościom za udział w akcji głośnego czytania paniom Beacie i Oli za współpracę.